+90 (506) 112 13 66 bilgi@sematekin.com.tr

Vajinismus

Vajinismus, vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının, tekrarlayan ya da sürekli bir biçimde, istem dışı kasılarak cinsel birleşmeye engel olması olarak tanımlanan bir cinsel işlev bozukluğudur. Çoğunlukla cinsel birleşmeye izin vermeyen bu kasılma kadın tarafından bilinçli olarak yapılmaz ve kendi isteği ile de geçiremez. Temel sorun, vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılmasıdır, ancak vajinismusa genellikle bedenin çeşitli bölgelerinde;

  • Bazen tüm bedende kasılmalar,
  • Sıklıkla bacakların kapanması,
  • Korku,
  • Titreme,
  • Çarpıntı,
  • Terleme,
  • Bulantı,
  • Kusma ve ağlama gibi belirtiler eşlik edebilir.

Ülkemizde vajinismus diğer cinsel işlev bozukluklarına oranla daha sık görülmektedir. Yapılan bir çalışmada cinsel sorunlar nedeniyle psikiyatri kliniklerine başvuran kadın hastaların %73’ünde vajinismusa rastlanılmıştır. Vajinismus tanısıyla tedaviye başvuran hastalar, bazen daha önce hiç cinsel ilişki kuramamış olması sebebiyle başvurabilirken, bazen normal cinsel ilişkiden bir süre sonra ortaya çıktığı için tedaviye başvurabilmektedirler.

Genellikle cinsel konularda kısıtlayıcı ve baskıcı toplumsal yapıya sahip kültürlerde; kalıplaşmış geleneksel değer yargıları olan, cinselliğe yönelik olumsuz tutumların sergilendiği tutucu aile ortamlarında, cinsel bilgisizlik ve tabulara sahip olan kadınlarda daha sık gözlenmektedir. Ülkemizde cinsel tedavi birimlerine başvuran hastaların yaklaşık %50’sinin vajinismus olduğu bilinmektedir. Batı ülkelerinde bu oran %10 civarındadır. Birleşmede ağrı ve zorluk tanımlayan bazı vajinismusların, bir takım sosyo-kültürel nedenlerle genellikle yardım aramadıkları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Cinselliği konuşmak hala toplumsal tabularımız arasında yer aldığından, kişiler yaşadığı bu problemleri bazen yakınlarıyla paylaşamamakta, kendileri çözüm üretmeye çalışmaktadırlar. Bunlardan bazıları; cinsel birleşme öncesinde alkol ve madde alımı, uyuşturucu pomat kullanımları, sıcak su banyoları, hymenektomi gibi hastada umut kaybına sebep olan yöntemlerdir. Hastalar bu yöntemleri deneyerek çözüm bulamadıklarında, daha fazla hayal kırıklığı ve yorgunluk hissi yaşamakla karşı karşıya kalmaktadırlar. Unutmamak gerekir ki; vajinismus sık karşılaşılan, tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar alınan ve tedavi edildiğinde de bir daha yinelemeyen bir cinsel işlev bozukluğudur.